Péče o koně

Vše domluveno ? Máte zařízenou svojí první jezdeckou hodinu? Tak můžeme tedy pokračovat :). 

 

Určitě se na svojí první hodinu moc těšíte a to je dobře. Dejte si záležet, aby jste přišli včas. Než ale začnete jezdit, musíte si koně vyšistit nauzdit a nasedlat. Nebojte se, určitě po vás trenér nebude chtít, abyste hned při své první lekci uměli všechno, opravdu to není nic těžkého.

 

A jak správně mám tedy koně vyčistit?  K základním pomůckám na vyčištění koně je kopytní háček, hřbílko a kartáč. Není od věci, když si do výbavy přidáte ještě tvrdý rýžák, stěrku a houbu. Kopytní háček- jak už název napovídá, bude mít nejspíš něco společného s čištěním kopyt. A je to tak. Háčkem vyberete z kopyta podestýlku, kamínky a jiné nečistoty. Potom přichází řada na hřbílko.  Hřbílkem zbavíte srst těch nejhrubších nečistot. Hřbílko uchopte do ruky a pevnými tahy jím kužte proti srsti. A konečně kartáč. K tomu už budete potřebovat obě ruce. Do jedné si vezmete hřbílko a do druhé kartáč, kterým vykartáčujete srst tak, aby byla lesklá a hladká. Po každém druhém tahu kartáčem přejeďte po hřbílku, aby jste ho vyčistili. Samozřejmě nesmíme zapomenout na hřívu a ohon. Na rozčesání použijte rýžák, hřeben nebo tvrdší kartáč.

 

Proč mám koně vůbec čistit?  Čištění koní není důležité jen pro jejich čistotu, ale máte také spoustu prostoru se s koněm lépe seznámit.. Při pravidelném čištění koní máte větší šanci, že si všimnete mnohých poranění, otlačenin nebo natelkých míst včas.  Čištění je i masáž svalů, která uvolňuje a podporuje prokrvení celého těla... :)

 

Už přichází čas na sedlání?  Ano je to tak. Ze začátku budete potřebovat se sedlem něčí pomoc. Je totiž celkem těžké a upevnit ho správně na hřbet nepatří zrovna k nejjednoduším záležitostem. :) Doporučuji, aby jste si před nasedláním zkontrolovali, zda máte vytažené třmeny a jestli je podbřišník na jedné straně připveněn k sedlu a přehozen přes něj. Jinak by mohl koně polekat nebo bouchnout.

 

A co uzdění?  Ze začátku se vám možná bude zdát, že je tam plno řemínků úplně stejných a budou se vám možná motat dohromady. Ale chce to jen trénink a brzy pochopíte, kam který řemínek patří.. :) 
 

 

Pár užitečných rad:

  1.   Ve stáji utáhněte podbřišník volněji. Na jízdárně podbřišník dotáhněte. 
  2.   Při utahování podbřišníku ze sedla, nikdy nepovolujte obě přezky najednou, nebo se může stát, že sedlo z koně sklouzne a vy s ním.
  3.   Jestliže vodíte koně na vodítku, je velmi důležité, aby jste si vodítko neomotali kolem prstů nebo ruky. Kdyby totiž kůň uskočil, mohl by vám způsobit 
      ošklivé pohmožděniny.
  4.   Bičík si při nasedání na koně dávejte do levé ruky. 



 Vše základní o péči koně už víte. Dále vám jen přeji úspěšnou a zábavnou první jezdeckou hodinu :)..
 

                                

                            

Vybavení k čištění

Sedlo a uzdečka